Grzegorz Konecki

5 DAN AIKIDO KOBAYASHI

Telefon komórkowy:
+48516388237

Email:
kontakt@ultimateaiki.com

Andrzej Matusiak

5 DAN AIKIDO KOBAYASHI

Telefon komórkowy:
+48502078973

Email:
amatusiak@kmaa.pl

Menu
aikido - harmonia duchaaikido - sztuki walki - KMAA Matusiakaikido - sztuki walki - KMAA Koneckiaikido - ideogram
Japonia - zamek Himeji

Morihei Ueshiba

Morihei Ueshiba

Morihei Ueshiba urodził się 14.12.1883 r. w Tanabe (prefektura Wakayama). Ojciec Yoroku był farmerem, matka - Yuki Itokawa - była córką właściciela ziemskiego. Morihei Ueshiba w wieku siedmiu lat podjął naukę w religijnej szkole Jizodera, pod kierunkiem buddyjskiego mnicha Fujimoto. Po zakończeniu edukacji w szkole ekonomicznej, został pracownikiem w urzędzie podatkowym. Pracę tę porzucił w chwili gdy obowiązki stały się sprzeczne z jego przekonaniami. W wieku osiemnastu lat Ueshiba wyjechał do Tokyo gdzie podjął pracę jako sprzedawca. Następnie założył spółkę handlującą materiałami piśmiennymi: Ueshiba Trading.

Pierwszy kontakt ze sztukami walki Ueshiba miał już w latach dzieciństwa, gdy ojciec zatroskany wątłością fizyczną syna, zaczął go uczyć sztuki Aiai-ryu. Następnie wysłał go na nauki Sumo i pływania. W Tokyo Morihei kontynuował treningi sztuk walki, zgłębiając tajniki kito-ryu u Tozawy Tokusaburo oraz ken-jitsu Yagyu shinkage ryu w centralnym ośrodku stylu. W 1903 roku wyjechał do Tanabe gdzie leczył się z choroby beriberi. Tutaj Ueshiba poślubił Hatsu Itokawa, koleżankę z lat dzieciństwa. W latach 1903-1907 Morihei służył w wojsku, uczestniczył w walkach w wojnie japońsko-rosyjskiej , gdzie wielokrotnie okrył się chwałą. Po powrocie z wojny Ueshiba dalej praktykował sztuka walki, m.in. w szkole Goto-Yagyu-ryu jiu-jitsu mistrza Masakatsu Nakai w Sakai.

W 1910 roku rząd zaczął zachęcać ochotników do osiedlenia się na terenach Hokkaido. W 1912 roku Ueshiba wraz z 80 ochotnikami wyruszył na Hokkaido. Zbudowali tam miasteczko Shirataki. Pierwsze lata na Hokkaido były bardzo ciężkie. Osadnicy nie znali się na uprawie roli, a ostry klimat tylko pogarszał sytuację. Ueshiba dał się poznać jako doskonały organizator i przywódca.W 1930 roku Ueshiba osiedla się w Ushigome w Wakamatsu-cho. Tam odwiedza go Jigoro Kano. Kano był pod wrażniem sztuki Ueshiby, nazwał ją budo - idealnym. Zaowocowało to później wysłaniem na nauki do Ueshiby wybitnych uczniów Jigoro Kano, m.in. Kenji Tomiki, Jiro Takeda, Minoru Mochizuki, Nagaoka, Tokeda. Ueshiba dzięki rekomendacjom nauczał wielu polityków, wojskowych, aktorów i ludzi biznesu, szkolił także policję.

W 1941 roku Japonia przystąpiła do II wojny światowej. Uczniowie Ueshiby zostali powołani do wojska. Morihei opuszcza stare dojo i przenosi się do Iwama w okręgu Ibaraki. Znawcy twierdzą, że tutaj narodziło się prawdziwe aikido. Wcześniej system Ueshiby nazywał sie:

Ueshiba juku aiki jiu-jitsu,

aiki bu-jitsu,

kobukai,

tenshin aiki budo,

takemusu aiki.

W Iwama Ueshiba zbudował Świątynię Aiki gdzie znalazły się 43 bóstwa - 'strażnicy Aiki'. Po zakończeniu wojny kwatera główna aikido została przeniesiona ponownie do Tokyo, a 9 maja 1948 roku Ministerstwo Edukacji wyraziło zgodę na zarejestrowanie Aikikai (Aikikai powstało z Kobukai w 1945 roku).Morihei Ueshiba w 1950 roku zaczął podróżować po Japonii nauczając aikido w wielu miastach. Po ukończeniu przez Ueshibę 70 lat, jego aikido zmieniło się. Twórca zaczął kłaść większy nacisk na płynność ruchów, bez użycia siły fizycznej. w 1956 r. we wrześniu odbył się pierwszy, powojenny pokaz sztuk walki. W okresie okupacji Japonii przez Amerykanów zabronione było początkowo uprawianie starych systemów walki, uznawane za przejaw nacjonalizmu i imperialistyczny relikt. Ueshiba był przeciwnikiem pokazów publicznych, jednak było to najlepsza droga popularyzacji idei aikido. W 1960 roku Morihei Ueshiba otrzymał z rąk cesarza Hirohito nagrodę Shi Juhosho. Nagrodę taką przed nim uzyskało tylko 3 ludzi ze świata sztuk walki. Razem z Ueshibą nagrodę tę otrzymał Yosaburo Uno - mistrz kyudo. Morihei Ueshiba zmarł 26 kwietnia 1969 roku. Pośmiertnie został odznaczony przez cesarza Hirohito.

Prochy O'Sensei zostały pochowane w Tanabe, kosmki włosów umieszczono w świątyni Aiki w Iwama, na cmentarzu rodziny Ueshiba w Ayabe oraz Wielkiej Świątyni w Kumano. Pośmiertnie O'Sensei nadano imię buddyjskie Aiki-in Seibu Enyu Daidoshi.Morihei Ueshiba

KMAA logo947809 odwiedzin KMAA - Facebook